אודות

היי! נעים להכיר, אני ברק שיפמן.
בן 25 מחולון, אני אמן ומורה ניפוח ופיסול זכוכית באש מבער, וגם נפח זכוכית מדעית אופטית למחקר ופיתוח מדעי לפי דרישות המעבדה וצוות המחקר.
מהרגע הראשון שנחשפתי לעבודה חמה בזכוכית עם אש רציתי לנסות גם בעצמי, זה היה כשהייתי ילד בשוק האומנים נחלת בנימין בתל אביב. בתור ילד הופנטתי מהאש והזכוכית שנמסה לאמן בידיים ממש מולי וחשבתי לעצמי שהאמנות הזאת מאוד יוצאת דופן מכל מה שהכרתי וחשבתי שאפשרי לעשות.

בשנת 2013 עברתי לגור בעיר ניו-דלהי, בירת הודו עם ההורים שלי כחלק משליחות של אבי במשך שנתיים, שם למדתי אמנות חזותית וביולוגיה ברמה גבוה (מקביל ל-5 יחידות) ואת שאר מקצועות הליבה בשפה האנגלית בבית-ספר תיכון בינלאומי פרטי שמתמחה באומנויות ויצירה.
עסקתי וחקרתי שם במלאכות רבות שכוללות בין היתר קרמיקה, ציור, טקסטיל, יצירת הדפסי נייר בטכניקה מסורתית של צריבה על מתכות ומכבש דפוס, הכנת תכשיטים ויצירות מתכת בשילוב זכוכית (אמייל) ועוד.
בשנת 2015 סיימתי שם את לימודי בהצטיינות לימודית ובהצטיינות באמנות חזותית ועברתי לגור חזרה בארץ.

כשעוד הייתי בהודו, מעט מלפני הגעתי חזרה לארץ, נחשפתי מחדש למקצוע הייחודי הזה דרך סרטון שנתקלתי בו במקרה של קהילת ניפוח זכוכית הבין לאומית בו ראיתי איך הם עובדים יחדיו סביב שולחן העבודה בתור קהילה, שכל אחד לומד מהשני וכולם משתפרים ביחד, זה גרם לי לרצות להתחיל ללמוד ולעסוק בזה גם ולהקים קהילה בישראל.

התחלתי לעבוד עם זכוכית חמה לפני כחמש שנים ב2017, שנתיים אחרי שחזרתי לארץ והתבשל בתוכי הרעיון והאומץ לנסות להגשים את החלום שלי. היה קשה מאוד למצוא איפה אפשר להתחיל ללמוד ניפוח זכוכית באש בארץ על גבול הבלתי אפשרי, כמעט ויתרתי. התקשרתי לכל מקום שהיה רשום באתר שלהם שמלמדים ונאמר לי שהם הפסיקו ללמד כי אין ביקוש, אבל המשכתי לחפש ובסופו של דבר הצלחתי להשיג מספר טלפון של אמן שהסכים ללמד אותי ובעזרתו הצלחתי לרכוש ידע התחלתי בסיסי להפעלת הציוד והזכוכית.
מיד רכשתי לעצמי ציוד בלי ידע או ניסיון מה בדיוק אני צריך; קיוויתי מאוד שהכל יצליח להתחבר ולעבוד בלי בעיות בשביל שאוכל להמשיך להתאמן ולחקור את חומר הגלם המיוחד הזה לבד בביתי.

במשך כשנה התאמנתי וצברתי ניסיון עם עצמי בעזרת הציוד ההתחלתי שלי, יצרתי תכשיטי זכוכית מעוצבים ומגוון קישוטים ופסלים קטנים בעזרת הידע הבסיסי שרכשתי לעצמי עד שהרגשתי מוכן לפתוח עסק בשביל שאוכל למכור את יצירות הזכוכית שלי ולהתחיל להתפרנס מהן.
במקביל ניסיתי לחפש ולהכיר עוד נפחי זכוכית ובתי מלאכה בשביל להרחיב את הידע שלי וליצור קשרים מקצועיים חדשים, בחיפושים שלי הגעתי לבעלים של ה.ד.ק טכנולוגיות, בית המלאכה הפעיל הוותיק ביותר בארץ לניפוח זכוכית מדעית ואומנותית.

עבדתי שם בתור פועל ייצור תעשייתי בנפח גבוה במשך שלוש שנים. למדתי מגוון רחב של טכניקות יצירה חדשות במהלך העבודה, חידדתי טכניקות קיימות וצברתי ניסיון רב שלא יכולתי לצבור לבדי בסטודיו הביתי שלי.
בזכות העבודה המרובה במפעל למדתי להכין כל מני כלי זכוכית לבית ולנוי, תכשיטי זכוכית, גופי תאורה, כלי מחקר ומעבדה לא סטנדרטיים.
במקביל אל העבודה במפעל התחלתי לקבל הזמנות אישיות לפי עיצוב הלקוח והזמנות סיטונאיות והתחיל המסע שלי בתור מורה פרטי לניפוח זכוכית באש מבער מהסטודיו הביתי שלי.
התחלתי לבנות לתלמידים שלי שהגיעו מרחבי הארץ תוכניות לימוד אישיות לפי שיטות לימוד ותרגילים שפיתחתי בהתאם לרמה שלהם וכיוון היצירות שרוצים ליצור בזכוכית, למתחילים ומתקדמים.

היום אני עובד בעיקר מהסטודיו הביתי שלי בתור אומן ומורה פרטי לניפוח ופיסול בזכוכית וממשיך לקבל הזמנות אישיות, סיטונאיות ומדעיות. למפעל אני ממשיך להגיע במיוחד, בתדירות נמוכה יותר בתור פועל מקצועי כשמתקבלות עבודות גדולות, מדויקות ומיוחדות מאוד שדורשות זוג ידיים מנוסות נוספות.
אני עובד בעיקר עם זכוכית בורוסיליקט (זכוכית קשה), וגם עם זכוכית מורטי, פלוט ובקבוקים ממוחזרים (זכוכית רכה) וזכוכית קוורץ (fused silica).
בין לקוחותיי נמנים אוניברסיטת תל-אביב, מכון ויצמן, ויגן ניישן, חברות הייטק, סטודנטים לעיצוב תעשייתי, חוקרים ומדענים פרטיים, פאפיז, היידרושופ ועוד. 

תודה רבה לכל מי שקרא והגיע עד לפה ומתעניין בחיי, האומנות והסיפור שלי! אני מאוד מעריך את זה ומזמין אתכם לעקוב אחרי בעמוד הפייסבוק ואינסטגרם שלי שאליהם אפשר להגיע בקלות בעזרת לחיצה על הלוגואים בצד שמאל למעלה, וקבוצת הפייסבוק שלי "ניפוח זכוכית במבער", יחד ניצור קהילה של אספנים, מעריכי האומנות ואמני ניפוח ופיסול זכוכית.
אם יש לך שאלות שלא מופיעות בשאלות ותשובות אשמח לענות עליהן בוואטסאפ, שיחת טלפון או במייל.

שאלות נפוצות

כן, ניתן לפנות לדף הזמנות מיוחדות בשביל מידע נוסף.

אפשר ליצור קשר בהודעה עם תמונות של הכלי ואולי אוכל לעזור לכם.

כן, ניתן ללחוץ על הדף סדנא חוויתית וקורס לימודי בעמוד הבית או בראש הדף למידע נוסף.

לא, כל היצירות עשויים מזכוכית שקופה וצבועה בלבד.
חומרים ממקור אורגני כמו צמחים ופגמנטים שונים

לא ישרדו את החום של הזכוכית הנוזלית ויתאדו
לחלוטין במגע איתה.